Чувстват ли се кучетата зле след ваксина
![куче ваксина](https://m.netinfo.bg/media/images/51025/51025258/1250-666-kuche-vaksina.jpg)
В аксините и инжекциите са част от живота – както на хората, така и на домашните ни любимци. Точно както това едва ли е приятно за вас, със сигурност не е и сред любимите неща на косматия ви другар. И също като при хората, и четириногите могат да почувстват неблагоприятни ефекти и реакции след ваксинация.
Като за начало, държим да отбележим, че домашният ви любимец има жизненоважна необходимост от някои ваксини, тъй като те го предпазват от сериозни заболявания като бяс, параинфлуенца, право, лептоспироза или хепатит. Това е особено важно при млади кученца, чиято имунна система все още не е толкова узряла, за да има естествена защита срещу тях.
![куче ваксина](https://m.netinfo.bg/media/images/50543/50543917/624-400-kuche-vaksina.jpg)
В повечето случаи годишната ваксина се поставя от ветеринарния лекар при някой от рутинните здравни прегледи на животното. И докато някои четириноги никога нямат проблеми или реакции (освен чистия стрес от посещението в кабинета на специалиста!), други се чувстват зле след поставяне на ваксина и могат да получат един или няколко странични ефекти, които ще обсъдим по-долу.
Dogsandcats.bg
Повечето нежелани реакции са леки и обикновено отшумяват в рамките на 24 часа.
Реакциите на ваксината могат да бъдат стресиращи както за вас, така и за домашния ви любимец. За това за всеки стопанин е полезно да знае за кои симптоми да следи и как да реагира при появата им.
Признаци, че кучето ви се чувства зле след поставяне на ваксина
Не е тайна, че ваксинациите не са особено приятни за хората. Така че е логично да предположим, че едва ли са сред предпочитаните неща и за косматите ни другари. Въпреки това те са необходими за здравословния начин на живот на кучетата и колкото и да не ни се иска питомецът ни да се чувства зле, няма как да пропуснем поставянето им.
![куче ваксина](https://m.netinfo.bg/media/images/51025/51025263/624-400-kuche-vaksina.jpg)
За съжаление, при ваксините винаги съществува риск от странични ефекти и често срещани реакции. Някои от тях могат да бъдат леки, докато други – по-тежки и дори животозастрашаващи. Така че винаги е добре да следите и наблюдавате поведението на четириногото след посещението при ветеринарния ви лекар.
Симптоми на реакция към ваксина при кучетата
Когато имунната система се стимулира от ваксина, леките странични ефекти са често срещани. Въпреки това, ако тези нежелани реакции продължават повече от един ден, добре е да се свържете с ветеринарния си лекар.
Леките странични ефекти след поставяне на ваксина са:
- Чувствителност или лека болка на мястото на инжектиране
- Субфебрилна температура (малко по-висока температура от обичайната за кучетата)
- Умора
- Нежелание за хранене или ядене на по-малко от нормалното
- Кашляне или кихане (по-често се случва, когато ваксината е била интраназална (през носа)
- Малка подутина на мястото на инжектиране
Макар че е нормално около мястото, където е поставена ваксината да има малка подутина, тя би следвало да спадне до две седмици. Ако забележите зачервяване, подуване, болка или секреция, които се влошават до два дни след ваксинацията, не губете време, а се свържете с ветеринарния си лекар.
![куче депресия](https://m.netinfo.bg/media/images/50972/50972001/624-400-kuche-depresiia.jpg)
По-сериозни странични ефекти след поставяне на ваксина при кучетата
По-сериозните странични ефекти от ваксинацията, макар и по-рядко срещани, все пак могат да възникнат. Сред тях са имуно-медиираните реакции, при които имунната система на кучето атакува собствените клетки на тялото.
Свръхчувствителност тип I или анафилаксия е потенциално животозастрашаваща тежка алергична реакция, която изисква незабавна ветеринарна помощ. Клиничните признаци включват:
- Повръщане или диария
- Треска
- Подуване на лицето, носа/муцуната или около очите
- Затруднено дишане
- Свиване
Ако забележите някои от тези симптоми след ваксинация, важно е да бъдете максимално бързи и да се свържете с ветеринарния си лекар или близката спешна клиника възможно най-скоро, защото това са нормални реакции и могат да са индикация за сериозен проблем.
![куче депресия](https://m.netinfo.bg/media/images/50972/50972002/624-400-kuche-depresiia.jpg)
Можем ли да предотвратим реакцията на кучето си към поставянето на ваксина?
Ваксините помагат за защита на дългосрочното здраве на домашния ви любимец като служат за превенция срещу сериозни, често смъртоносни заболявания. Макар да няма точни проучвания по темата, рискът от сериозна реакция към ваксината при кучетата е много нисък, отбелязват от PetMD.
Въпреки това, ако домашният ви любимец вече е проявил нежелана реакция след поставяне на ваксина, важно е да уведомите за това ветеринарния си лекар, за да може това да бъде отбелязано в здравното му досие. Специалистът може да препоръча да пропуснете конкретна ваксина в бъдеще, ако се опасява, че това няма да се отрази добре на здравето на животното.
Установено е, че когато се прилагат няколко ваксини в един ден, то рисковете от нежелана реакция към някоя от ваксинациите се увеличават. За да сведете до минимум риска от нежелана реакция, ветеринарният ви лекар може да препоръча да разпределите ваксините на кучето си в продължение на няколко дни, а не да поставяте всички наведнъж.
![куче ваксина](https://m.netinfo.bg/media/images/51025/51025257/624-400-kuche-vaksina.jpg)
Лечение на страничните ефекти от ваксинацията при кучетата – какво можем да направим, за да се почувства кучето ни по-добре?
Лечението на нежеланите реакции до голяма степен зависи от тежестта и степента им. Обикновено това се налага само при по-тежките случаи. Ветеринарният ви лекар обаче може да предпише лекарство, което да помогне на домашния ви любимец да се почувства по-добре.
При тежки, животозастрашаващи реакции, лечението обикновено се състои от лекарства като антихистамини, стероиди, интравенозни течности и кислород. В изключително сериозни случаи кучетата трябва да бъдат интубирани и поставени на система, за да им се помогне да дишат.
Ако забележите повръщане, диария, подуване, области на зачервяване, затруднено дишане или колапс след ваксинация, незабавно се свържете с ветеринарния си лекар или клиника за спешна помощ.
![куче ваксина](https://m.netinfo.bg/media/images/50543/50543914/624-400-kuche-vaksina.jpg)
Поддържане на безопасността на кучето по време и след ваксина
Както споменахме по-горе, ако домашният ви любимец е имал някаква реакция към ваксина, важно е да уведомите за това ветеринарния си лекар, независимо дали е била лека или по-сериозна. Реакциите могат да станат по-тежки при последващи ваксинации. Освен това, някои кучета са по-склонни да имат реакция след ваксинация поради своята генетика, като това се случва една идея по-често при по-дребните породи четириноги както и при Боксерите.
В тези случаи или при кучета, които са имали предишна реакция, обсъдете с ветеринарния си лекар план за подготовка на организма на животното преди ваксинацията. Понякога приемът на медикаменти като антихистамини може да бъде полезен начин за контролиране на имуномедиирана реакция.
Въпреки това, прилагането на няколко ваксини наведнъж (например – една ваксина срещу бяс плюс комбинирана ваксина срещу чума/парво) или в рамките на едва седмица една след друга, може потенциално да повлияе на имунния отговор и да увеличи риска от нежелана реакция.
Оставянето на интервал от поне две седмици може да помогне за намаляване на риска от реакция, а и ще позволи по-контролирано проучване за това коя ваксина е причинила нежеланите ефекти.
![куче ваксина](https://m.netinfo.bg/media/images/50543/50543915/624-400-kuche-vaksina.jpg)
Реакции на кучетата след поставяне на ваксина: Често задавани въпроси
- Нормално ли е кучето ми да се чувства зле след поставяне на ваксина?
Повечето кучета понасят добре поставянето на ваксина. Въпреки това е обичайно и нормално четириногият ви другар да има по-малко енергия, лека температура и да хапва по-малко в продължение на 24 часа след ваксинацията.
- Колко време след поставяне на ваксината се появяват страничните реакции?
Сериозните алергични реакции могат да настъпят минути или часове след поставянето на ваксината. Ако сте загрижени за възможните рискове, обсъдете го с ветеринарния си лекар преди самата процедура.
Можете също да поискате кучето ви да остане в клиниката за един до два часа за наблюдение след поставяне на ваксината. Повечето реакции настъпват през първите 24 часа след ваксинацията.
![куче тъжно](https://m.netinfo.bg/media/images/50810/50810196/624-400-kuche-tyzhno.jpg)
- Половин или по-малка доза от ваксината ще предотврати ли реакция?
Поставянето на по-малка доза от дадена ваксина нито ще предотврати, нито ще намали риска от реакция. Всъщност, това единствено ще допринесе за неуспех на самата ваксинация, което означава, че животното няма да е защитено въпреки поставянето й. Ваксините следва да се прилагат от ветеринарен лекар, следвайки препоръките на производителя. Само така може да се гарантира тяхната ефикасност.
- Кога се поставя първата ваксина на кучето?
Ветеринарният ви лекар ще изготви точен график на ваксинация на домашния ви любимец. Първата ваксина на малките кученца се поставя, когато животното навърши 30 дни (тоест на първия месец) от раждането, като тя най-често е моноваксина срещу парвовироза.
![куче ваксина](https://m.netinfo.bg/media/images/51025/51025261/624-400-kuche-vaksina.jpg)
- Кои са задължителните ваксини за кучетата?
След като се завърши първоначалния ваксинационен курс (обикновено това се случва в края на трети-четвърти месец), на кучето следва да се поставя само годишна ваксина, за да е добре защитено то. Тя е многовалентна и включва защита от: гана, право, хепатит, лептоспироза, параинфлуенца и бяс.
- Защо ваксината срещу бяс е толкова важна за кучетата?
Ваксината срещу бяс е задължителна е изключително важна мярка за защита на домашния ви любимец от това животозастрашаващо вирусно заболяване. За първи път тя се поставя на кученцето при навършване на 4 месеца, а реваксинацията продължава да се извършва на равни интервали, обикновено ежегодно. Законите в повечето държави изискват задължителна ваксинация срещу бяс, така е и у нас. Ето и какво още трябва да знаете за бяса при кучетата, как се предава и какви са симптомите на заболяването
В заключение, ваксинациите са нещо обичайно за кучетата в наши дни и рядко има тежки странични ефекти след поставянето им. Общата летаргия, мудност и сънливост, лека температура, липса на апетит, както и нежелание за игра и разходки – това са най-често проявленията им. Въпреки това всяко четириного е различно и реагира по свой начин.
Вижте още:
5 най-чести заболявания при малките кученца
Лептоспироза при кучетата - какво трябва да знаем